Styl rustykalny, siła natury i tradycji

Styl rustykalny wywodzi się z zamiłowania do wiejskiego życia, dawnych tradycji i prostego życia w zgodzie z naturą. Stąd też w stylu rustykalnym znajdziemy jedynie naturalne materiały z których wykonane są zarówno proste meble i dekoracje, które skutecznie przenoszą nas we wnętrze wiejskiej chaty, w której czas się zatrzymał...

Główne zalety i zasady
Rustykalne wnętrza posiadają niepowtarzalny urok, który nie zmienia się w miarę upływu czasu. Nie dziwnie więc, że podstawową zaletą stylu jest jego prostota i ponadczasowość. Styl rustykalny to idealny sposób dekoracji wnętrz dla wielbicieli przyrody i rękodzieła, bowiem odwołuje się on do bliskiego kontaktu z przyrodą oraz sztuki i kultury ludowej. Aranżacje w stylu akcentują na naturalność i tradycję, dzięki czemu w zachwycający sposób przywołują atmosferę sielskiego życia polskiej wsi.

Po pierwsze stare drewnie meble 
Najbardziej charakterystyczną cechą stylu rustykalnego są stare, odrestaurowane drewniane meble, które często noszą liczne ślady upływu czasu i częstego użytkowania. Oprócz starych mebli w dawnym stylu znajdziemy także popularnie stylizowane i postarzane meble wyglądające niemal jak te z minionych czasów. Meble takie, są często wykonane ze starych desek z widocznymi słojami oraz przecierane, bielone, czy ługowane, co w znacznym stopniu nadaje im niepowtarzalny wygląd i charakter.

Stare drewno nie tylko na meblach
Styl rustykalny nie istnieje bez drewna, tak więc znajdziemy go nie tylko w starych meblach ale także na podłodze, ścianie czy suficie. Dość charakterystycznym elementem stylu rustykalnego są także drewniane słupki oraz podsufitowe belki często spotykane w starych drewnianych chatach. Nic tak nie stworzy wiejskiego klimatu jak drewniana podłoga wykonana z desek o licznych słojach, która z czasem doda wnętrzu szlachetnego wyrazu.

Naturalne barwy ziemi 
We wnętrzach w stylu rustykalnym zdecydowanie królują ciepłe, jasne i naturalne barwy. Stanowią one odzwierciedlenie barw przyrody powszechnie spotykanych na wsi. Do najczęściej spotykanych należą przede wszystkim kolory ziemi, wśród których prym wiodą biele, brązy i beże oraz delikatna odcień zieleni czy jasny błękit. Kolory te, znajdziemy zarówno na bielonych ścianach i białych kafelkach, a także na naturalnych materiałach i tkaninach z których wykonane są meble i tekstylia często zdobione ludowymi akcentami.

Naturalne materiały i ozdoby
Zarówno dekoracje jak i przedmioty codziennego użytku wykorzystywane w stylu rustykalnym powinny być wykonane z naturalnych elementów podkreślających sielski charakter wnętrza.  Prócz drewna w aranżacji wnętrz powinna być wykorzysta także cegła, glina czy kamień o nieregularnych kształtach, którym z powodzeniem wyłożyły podłogę. Ponadto we wnętrzu powinny się znajdować przedmioty wykonane między innymi z ceramiki i metalu, np. miedzi lub żelaza oraz wyroby z wikliny, gliny, drewna, lnu, wełny czy słomy, czyli surowców, które dawni mieszkańcy wsi mieli pod ręką. Stąd tak licznie w rustykalnym wnętrzu możemy spotkać suszone kwiaty i zioła i przyprawy powieszone w okolicy starego pieca kaflowego, wiklinowe meble i kosze, wełniane koce i narzuty,  lniane obrusy i pościele oraz ręcznie tkane chodniki i dywaniki. Warto także wspomnieć o dawnych przedmiotach codziennego użytku jak naftowa lampa, stary zegar na kominku, żelazko czy maszyna do szycia, które także nadadzą rustykalny charakter wnętrza.


Share:

Publikowanie komentarza

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes