Mróz to, czy przymrozek?

W ostatnim czasie coraz częściej możemy zaobserwować niezwykłe zjawisko atmosferyczne zapowiadające nam nadchodzącą zimę. Mróz bo on nim mowa, pojawia się zarówno o poranku, jak i późnym wieczorem, a czasami utrzymuje się nawet przez cały dzień.  Jego ślady widzimy zarówno na szybach jak i opadniętych liściach, drzewach czy roślinach. Czasami mówimy, że jest to przymrozek, ale czy poprawnie? Poznajmy zatem jaka jest różnica między mrozem, a przymrozkiem.

Co to jest mróz i kiedy powstaje?
Mróz, to nic innego jak stan pogody o ujemnej temperaturze powietrza. Powstaje on wówczas gdy temperatura powietrza powyżej powierzchni gruntu jest niższa niż temperatura zamarzania wody. Utrzymuje się on przez dłuższy okres, głównie dłużej niż jedną dobę.  Wyróżniamy kilka rodzaju mrozu. Mróz lekki to taki, w którym temperatura powietrza wynosi od 0 do -3,5 °C. Z kolei mróz umiarkowany jest wtedy gdy temperatura powietrza nie przekracza  -6,5 °C. Powyżej tej temperatury wyróżniamy mróz silny, a bardzo ostry gdy temperatura przekracza  -11,5 °C.

Co to jest przymrozek i kiedy powstaje?
Przymrozek, to obniżenie temperatury powietrza poniżej 0 °C. Powstaje on wówczas gdy średnia dobowa temperatura w ciągu dnia przekracza 0 °C. W przeciwieństwie do mrozu, utrzymuje się on tylko krótki okres czasu, występuję głównie rano i wieczorem, zarówno wiosną jak i na jesieni czy przedzimiu.

Jak widać mróz i przymrozek to bardzo podobne do siebie zjawiska pogodowe. Obydwa możemy spotkać także zimą, jednak podstawowa różnica, dzięki której je odróżnimy to czas, w którym występują. Mróz utrzymuje się zarówno w ciągu dnia i nocy, a poprzez długie występowanie, zazwyczaj dłużej niż jedną dobę skuwa lodem rzeki i jeziora. Warto zapamiętać, iż przymrozku nie zauważymy w ciągu dnia, spowodowane jest to wzrostem dobowej temperatury powietrza. 
Share:

Prześlij komentarz

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes