Jak pomóc wiewiórkom przetrwać zimę?

Wiewiórki to gryzonie, które nie zapadają w typowy sen zimowy. Niskie temperatury oraz surową porę roku starają się przetrwać gromadząc zapasy żywności oraz zaszywając w ciepłych gniazdach i dziuplach, które opuszczają głównie w poszukiwaniu schowanego wcześniej pożywienia.

Czy dokarmiać wiewiórki?
Wiewiórki to bardzo sprytne i zaradne zwierzęta, które samodzielnie gromadzą zapasy żywności. Niestety, mimo doskonałego węchu, który odnajdują większość pokarmu, to w czasami zapominają o niektórych schowanych w dziuplach lub zakopanych w ziemi i liściach orzechach i innych smakołykach. Co więcej, słabo ukryta spiżarnia może paść łupem innej wiewiórki lub nawet sójki, która w czasie nie obecności prawowitego właściciela pokusi się o łatwo dostępny pokarm. Kolejnym powodem dla którego warto dokarmiać te urocze gryzonie, jest fakt, że każdego roku liczba wiewiórek w Polsce maleje, co spowodowane jest brakiem odporności na wirus wścieklizny oraz wycinaniem naturalnych drzew dziuplastych.  

Jak pomóc wiewiórkom przetrwać zimę? 
Pokarm wiewiórki stanowią w głównej mierze orzechy, żołędzie oraz nasiona szyszek i bukwi. Po za nimi w skład bazy pokarmowej wiewiórek wchodzą również pędy i pączki drzew, grzyby i owoce (głównie jagody, poziomki i truskawki) oraz owady, a w okresie wiosennym nawet jaja wykradane z ptasich gniazd. 

Co robią wiewiórki zimą, czy zapadają w sen zimowy? 
Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. W czasie siarczystych wiewiórki znacząco ograniczają opuszczanie gniazda, a okres największych mrozów częściowo przesypiają w dziupli, w których często przechowują zgromadzone zapasy. Większość czasu poświęcają na żywią się zapasami gromadzonymi przez całą jesień.Share:

Prześlij komentarz

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes